27.10.2012

Dlaczego do cholery NIE MODA?Sztuka to nie tylko malarstwo, rzeźba czy architektura. Żeby być artystą kompletnym( chociażby) w wymienionych dziedzinach, najpierw trzeba być artystą w życiu. Trzeba umieć przeżyć swój czas w taki sposób, żeby u jego kresu ktoś potwierdził, że było prawdziwym dziełem sztuki. Stereotypy o modzie w Polsce złamiemy dopiero wtedy, kiedy zaczniemy postrzegać modę jako sztukę. Przecież to romans doskonały.*
 *"Fine Romance" to hasło tegorocznego festiwalu Art & Fashion Festival w Poznaniu

Temat mody nadal traktujemy po macoszemu. W większych miastach jest oczywiście lepiej, ale mapa Polski to nie tylko metropolie. Wciąż postrzegamy modę jako zajęcie dla snobów, półgłówków i dziwaków. Pogarda dla świata mody rodzi często brak tolerancji dla ludzi wybierających ten kierunek w swoim życiu. Projektanci to krawcy tylko, że z wybujałą wyobraźnią. Redaktorzy mody to podkategoria dziennikarzy. Autorki blogów modowych są galeriankami, które na pewno nie czytają książek. Ludzie bawiący się modą to dziwaki, bo buntują się przeciwko szarości dnia codziennego i decydują się na czerwień.

Dorota Wróblewska, producentka pokazów i promotor mody, kultury i sztuki, zdradza na swoim fanpage` u: - Wbrew pozorom moi najbliżsi znajomi z modą nie mają nic wspólnego. Lekarze, ekonomiści, artyści, prawnicy. Czasami dziwią się i zadają mi pytanie- co ty widzisz w tej modzie? To próżność. Mają wiele racji, ale wszystko zależy od naszego podejścia. Moda jest dla mnie odskocznią, zabawą, stylem życia i pracą.

Pamiętacie ceremonię zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie sprzed ponad dwóch miesięcy? Ważnym punktem wydarzenia był występ brytyjskich topmodelek w kreacjach( naturalnie) brytyjskich projektantów. Mogliśmy zobaczyć( zaczynając od rodzynka): Davida Gandy`ego, Kate Moss, Naomi Campbell, Stellę Tennant, Lily Cole, Karen Elson, Lily Donaldson, Georgię May Jagger i Jourdan Dunn. Prezentowane przez nich kreacje były autorstwa narodowych domów mody, czyli: Alexandra McQueena, Vivienne Westwood, Victorii Beckham, Paula Smitha, Erdem, Jonathana Saundersa, Burberry i Christophera Kane.
 - Brytyjczycy świetnie wiedzą, że moda to bardzo ważna gałąź gospodarki i kultury, z której należy być dumnym i czerpać z niej zyski. - pisze Marcin Różyc w NaTemat.pl.
Dlaczego my o tym nie wiemy?
Różyc, dziennikarz mody, odpowiada: - W Polsce nie ma ani instytucji ani filantropów zainteresowanych dobrą modą. Jest za to mnóstwo średniej klasy modowych imprez, które odbywają się niemal w każdym dużym i średnim mieście. Nie dają modzie nic oprócz słabego PR-u.
Miejmy nadzieję, że cokolwiek się zmieni w tym kierunku i już za kilka( ale to chyba pobożne życzenie...), może kilkanaście lat będziemy mogli pochwalić się polską modą jako dobrem narodowym i kulturalnym.

Żeby możliwa była realna szansa na zmianę klimatów w polskiej branży modowej, niezbędna jest edukacja na poziome podstawowym. Nie chodzi o nauczanie narodu historii mody czy zmuszanie kogokolwiek do śledzenia trendów. Przecież tak naprawdę nie to jest takie ważne. Mam na myśli naukę tolerancji i otwartości. Jeżeli nie porzucimy stereotypów, nie zdejmiemy klapek z oczu i nie będziemy mieć dla "innego" choć odrobiny tolerancji i szacunku, nie zmieni się nic.
Dla nas moda to kółko wzajemnej adoracji pustych lal i spedalonych facetów.  A przecież moda to jednocześnie wielki biznes, prawdziwa sztuka i nieodłączna część naszego życia. Hipokrytą jest każdy, kto upiera się, że moda go całkowicie nie interesuje, bo tak naprawdę musi później pójść do sklepu i wybrać tę, a nie inną koszulkę. Kiedy staje przed wyborem, kupuje to, co mu się bardziej podoba, co do niego pasuje, odzwierciedla jego osobowość etc. Robi to mniej lub bardziej świadomie, ale tak to funkcjonuje. Więc, chcąc, nie chcąc- moda go obchodzi. A jeżeli ktoś nadal uparcie przystaje przy swoim, niech udowodni mi, że ma rację i chodzi nago! Wtedy zwrócę mu honor.

[Tutaj proponuje wszystkim, którzy mają taką możliwość, przypomnieć sobie fragment filmu "Diabeł ubiera się u Prady", a konkretnie: 21`48`` - 24`26`` -> podaję zakres czasowy, który zgadza się z oglądaną przeze mnie wersją, więc proszę dopuścić niewielką granicę błędu ;)]

Nie bierzemy pod uwagę faktu, że to, jakie spodnie naciągniemy na tyłek, to istotny przekaz dla świata. Nasz wygląd zewnętrzny, na który składa się między innymi ubiór, to ważny element komunikacji niewerbalnej. - Moda(...) to bardzo ważny komunikat, który wysyłasz światu. Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne. Na randce, w szkole, w pracy. Wszędzie. -  przekonuje Marcin Paprocki w październikowym Hot Moda & Shopping.
Pamiętam wykłady z Komunikacji interpersonalnej, kiedy prowadzący mówił o istotnej roli image` u w porozumiewaniu się z innymi ludźmi. A przecież na image składa się też sposób ubierania się, makijaż, fryzura…
We wspomnianym wyżej magazynie, Paprocki pisze dalej: - Zależności między modą a wszystkim dookoła opisał w 1975 r. John T. Molloy w książce "Dress for Success". Na dobre dostrzeżono potencjał stroju i jego wpływ na życie prywatne, zajmowane stanowisko i realizację zawodowych ambicji.

W sierpniowym Glamour ukazał się bardzo ciekawy artykuł pt. "Jak dostać pracę w modzie?". W kolejnym numerze redakcja opublikowała list czytelniczki. W swoim tekście "Nie dam się zatrzymać" Ewa C., która planuje zająć się modą,  pisze: - Wszyscy naokoło mówili mi, żebym przestała obstawać twardo przy swoich planach. Twierdzili, że to dla wybrańców, że za daleko, nie utrzymam się z tego. Autorka listu z determinacją i dumą opowiada: - Za parę lat ktoś mnie zapyta, czym się zajmuję, odpowiem prosto: "Modą". Do całości listu i artykułu odsyłam do magazynu Glamour.
Ewie C. i sobie życzę powodzenia w udowadnianiu, że sztuka jest sztuką. W dowolną „sztukę” proszę wstawić słowo „moda”. 

 P.S. Żeby nie było tak całkiem poważnie, na koniec fotka z mojej ostatniej wizyty u fryzjera. Wybaczcie za jakości: zdjęcia( słaby aparat w telefonie) i lica mego( no make up). Pozdrawiam!


 


Ewelina

10 komentarzy:

 1. zgadzam się ale bardzo lubię malarstwo:)

  OdpowiedzUsuń
 2. cutieeeeeee :*


  ♥♥♥♥
  natalijayasmina-b.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. no niestety chyba tak w Polsce właśnie jest. i ciężko właściwie powiedzieć, dlaczego tak jest naprawdę..miejmy nadzieję , że jednak wszystko pójdzie do przodu i za jakiś czas nasz feszyn łik będzie również popularny..

  OdpowiedzUsuń
 4. Zdjęcie urocze. I świadczy o dystansie do siebie ;) - a to bardzo zdrowo.

  OdpowiedzUsuń
 5. powiem krótko - święta prawda ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Ewelino :)

  Szkoda, że tak jest, ale to cholerne stereotypy rządzą tym krajem i masz rację w tym, że najpierw musi zmienić się mentalność i nastawienie, ja to już od dawna mówię i powtarzam w kółko. Inaczej nic się nie zmieni.

  Teraz mieszkam w Szwecji i uwielbiam ten kraj właśnie za tą otwartość, styl na ulicach i ludzi. Niby nie tak daleko od Pl, a różnica ogromna. W Polsce mieszkałam w malutkim miasteczku, pamiętam, że kiedyś przyjechałam na święta i dopiero co od nowa zaczęły wchodzić w modę okulary "kujonki", oczywiście miałam je wtedy na święta. Wyszłam na spacer i z na przeciwka jechał samochód, koleś w tym aucie specjalnie zatrzymał się obok mnie, żeby mi powiedzieć, że wyglądam beznadziejnie i żebym ściągnęła te wieśniackie okulary. Rozbawił mnie tym totalnie :) Później siostra po pół roku napisała, że już wszyscy w tych
  okularach chodzą. Cóż, uroki małych miast, tam jak nie wyglądasz jak wszyscy to jesteś "INNY".

  Z ciekawości muszę zapytać, jak dostałaś się na te studia w tym kraju? U nas sprawdzałam mniej więcej jak to wygląda i zazwyczaj trzeba zrobić i przedstawić swój projekt i na tej podstawie przyjmują na uczelnie lub nie. Poza tym większość jest odpłatna. A jak jest u Ciebie?  OdpowiedzUsuń
 7. świetny post, bardzo fajnie napisany, niestety dużo w nim prawdy, mimo, że w pl blogi modowe stają się popularne to ludzie dalej nie rozumieją jej istoty i przekazu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej Ewelino! :) Dziękuję za miłe słówko :) Było by miło gdybyś mogła zapytać o to Pauliny w takim razie i dać mi odpowiedź :) Z góry dziękuję, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. Genialny pst, rewelacyjny tekst o branży.
  z przyjemnością obserwuję
  ♥ ♥ ♥ ♥
  pozdrawiam:*
  Ola

  OdpowiedzUsuń