14.07.2013

Cera na piątkę!

Jak prawidłowo dbać o cerę? Krótki wywiad z kosmetologiem.

Co, jak i kiedy robić, żeby mieć piękną cerę? To pytanie pewnie nieraz spędzało Wam sen z powiek. W wywiadzie z kosmetologiem próbuję rozwiać wszelkie wątpliwości na temat dbania o skórę naszej twarzy.

NASZE NOŻYCE: Jakie mamy rodzaje skóry? Czym każda z nich się cechuje?
ANNA SZEWCZYK: Podstawowy podział to skóra: tłusta, sucha, normalna, mieszana. W zależności od wieku i schorzeń występuje również skóra: naczyniowa, trądzikowa, dojrzała, starcza, odwodniona, wrażliwa.
Skóra normalna, zwana idealną, cechuje się tym, że nie ma żadnych defektów czy problemów, jest prawidłowo nawilżona, odżywiona, elastyczna, bez przebarwień, zmarszczek, widocznych naczyń krwionośnych czy zaskórników. Występuje główne u dzieci, ale czasami zdarza się również u dorosłych.
Skóra tłusta cechuje się nadmierną produkcją sebum, przez co często występuje efekt błyszczących się partii twarzy, szczególnie w strefie T( czoło, nos, broda). Skóra ta jest gruba, nie prześwitują przez nią naczynia włosowate. Minusem tej cery jest tendencja do powstawania zmian skórnych i skłonności do trądziku pospolitego, a zdecydowanym plusem jest fakt, że skóra tłusta starzeje się najpóźniej.
Skóra sucha jest odwrotnością skóry tłustej, czyli często boryka się z niedostatecznym nawilżeniem, zmniejszoną produkcją sebum oraz tendencją do rozszerzania naczyń krwionośnych, jak i przedwczesnego starzenia się.
Skóra mieszana jest połączeniem cery suchej i tłustej, wymaga trudniejszej pielęgnacji. Najczęściej cera tłusta występuje w strefie T, natomiast sucha na policzkach i wokół oczu. Pielęgnacja polega na regulacji wydzielania sebum w strefie T oraz nawilżaniu skóry na policzkach i okolic oczu.
Pozostałe typy cer zależą od wieku, np. cery dojrzała czy starcza cechują się zbyt małą produkcją kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego oraz zmarszczkami, przebarwieniami pigmentacyjnymi i zmniejszoną elastycznością skóry. W przypadku skóry wrażliwej pielęgnacja jest najtrudniejsza. Ten rodzaj cery może występować niezależnie od wieku, reakcja alergiczna może dotyczyć kosmetyku, składników aktywnych w nim zawartych np. owocowych czy ziołowych. Cera ta może negatywnie reagować na wodę, słońce, klimatyzację czy ujemne temperatury powietrza. Pojawiają się zaczerwienienia, pieczenie, nadmierne napięcie skóry, łuszczenie warstwy rogowej czy świąd.

N.N.: Jak dobrać odpowiednie kosmetyki do danego rodzaju cery? Jakich kosmetyków unikać?
A.S.: Aby pielęgnacja domowa była prawidłowa, musimy najpierw znać rodzaj swojej cery. W wyborze kosmetyków powinniśmy się kierować składem. Konsument nie ma obowiązku znać się na składzie kosmetyków, dlatego warto poprosić o pomoc farmaceutę lub kosmetologa. Na pewno należy unikać kosmetyków zawierających w swoim składzie parabeny czy zbyt dużą ilość substancji barwiących, zapachowych oraz konserwantów.

N.N.: Jak ważna jest nasza dieta i tryb życia przy dbaniu o cerę? Co powinniśmy jeść i pić, a czego należy unikać?
A.S.: Odpowiednia dieta i tryb życia są podstawą prawidłowego dbania o cerę. Idealna skóra jest jak wygrana na loterii- rzadko się zdarza, a i wtedy trzeba się starać, by jej nie stracić. Większość musi się po prostu porządnie napracować, by skóra była w idealnym stanie. Może pomóc w tym dieta bogata w warzywa, owoce, produkty jak najmniej przetworzone, soki tylko naturalne jednodniowe oraz duża ilość wody mineralnej niegazowanej. Na pewno warto unikać nadmiaru słodyczy, potraw smażonych, pieczonych czy jedzenia typu fast food. Niekorzystnie na cerę wpływa również nadmierne picie kawy. Warto zwracać uwagę na skład jedzenia jakie kupujemy, należy unikać produktów sztucznie barwionych, z dużą zawartością soli, polepszaczy smaku czy konserwantów. Bardzo korzystnie na nasz wygląd wpływa sport. Gdy systematycznie ćwiczymy, nasz organizm jest pobudzany i lepiej pracuje, np. mamy lepsze krążenie( nasze tkanki są lepiej odżywione) czy efektywniejszą przemianę materii, a co za tym idzie, szybsze spalanie tkanki tłuszczowej.

N.N.: Czy Polacy dbają o swoją cerę prawidłowo? Jakie najczęściej popełniamy błędy?
A.S.: Świadomość Polaków dotycząca pielęgnacji i higieny jest już naprawdę duża. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać pewnym schorzeniom czy defektom niż je wyleczyć. Oczywiście błędy w pielęgnacji też się zdarzają, a najczęstsze to źle dobrane do rodzaju cery kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe czy w okresie letnim nieużywanie kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi. Często w codziennej pielęgnacji brakuje podstawowych kosmetyków, takich jak tonik czy baza pod podkład, a kosmetyki do mycia twarzy bywają za silne i wysuszają skórę.

N.N.: Jak zadbać o cerę przed wielkim wyjściem? Jakie zabiegi można zastosować w gabinecie kosmetycznym lub w domu?
A.S.: Stara prawda mówi, że najtańszym i najlepszym kosmetykiem jest sen, i na pewno coś w tym jest. Warto jest więc dobrze się wyspać, zrelaksować. Może nam w tym pomóc wizyta w gabinecie kosmetycznym, w którym możemy skorzystać z masażu relaksacyjnego twarzy lub całego ciała. Jeśli nie jest to możliwe, polecam kąpiel przy dźwiękach muzyki relaksacyjnej.

N.N.: W Polsce panuje stereotyp, że mężczyźni nie chodzą do kosmetyczki. Jaka jest prawda? Czy mężczyźni chętnie korzystają z usług salonów kosmetycznych?
A.S.: Oczywiście mężczyźni również korzystają z usług kosmetyczki czy kosmetologa. Przygoda mężczyzn z salonem kosmetycznym rozpoczyna się często w okresie dojrzewania, kiedy pojawiają się problemy z cerą i od tego czasu zaczyna się tzw. kosmetyczna edukacja.  Mężczyźni, w zależności od problemów czy ze względu na specyfikę swojej pracy, przychodzą na zabiegi oczyszczające twarzy, likwidujące przebarwienia i blizny skórne, uszczelniające naczynia krwionośne czy też zabiegi przeciwzmarszczkowe; chętnie korzystają też z masaży relaksacyjnych. Powszechnym zabiegiem wśród mężczyzn jest również depilacja ciała, w tym przypadku najczęstszymi klientami są sportowcy, kulturyści czy modele. Manicure również cieszy się dużą popularnością wśród panów,  może mieć to związek z wykonywanym zawodem np. przedstawiciel handlowy czy bankowiec, lub wynikać z wiedzy na temat wagi pielęgnacji i estetyki.  W kosmetyce widać bardzo wyraźnie, że mężczyźni idą z duchem czasu.

*Anna Szewczyk- kosmetolog, nauczyciel- wykładowca



A na koniec, zdjęcia. Co prawda, nie mają nic wspólnego z tematem wpisu, ale naprawdę warto je zobaczyć. Zdjęcia Łukasza Brześkiewicza- sesja dla Fashion Magazine.






Źródło: http://models.com/work/fashion-magazine-poland-op-art-by-lukasz-brzeskiewicz/viewAll


Ewelina

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz