03.10.2012

Paris Fashion Week Spring 2013: Przystanek ParyżChciałam dzisiejszy post zrobić na podobnej zasadzie, co poprzedni. Kilka zdjęć lepszych sylwetek, krótki podsumowujący opis tygodnia mody i tyle. Kiedy zobaczyłam pokaz Balmain, zamarłam(sic!). Grzechem byłoby nie zwrócić uwagi na kreacje tego domu mody i nie poświęcić im chociaż kilku słów! Kiedy oglądałam kolejne kreacje, miałam wrażenie, jakbym obcowała ze sztuką w pełnym tego słowa znaczeniu. Tegoroczne hasło Art & Fashion Festival w Poznaniu oddaje w pełni emocje i klimat tego, co miałam okazje zobaczyć i poczuć: "Art & Fashion. A Fine Romance". Na samą myśl, że mogłabym chociaż przymierzyć takie dzieło sztuki, przechodzą mnie ciarki. Nakładając jedną z kreacji Balmain, czułabym się jak przedłużenie tego dzieła sztuki. Sama poczułabym się dziełem sztuki. To delirium artyzmu! To rozkosz doskonała! To czyste szaleństwo! To spełnienie marzeń!

Składając hołd Balmain- kilka słów o pokazie. Wiem, że tych moich kilka zdań, nieskończonych "ochów" i "achów" nie zasługuje na miano "hołdu", ale na dzień dzisiejszy tylko tyle mogę ofiarować ;) Mogłabym pokazać Wam wszystkie sylwetki z pokazu. Miałam wielki problem, które kreacje wybrać i z przykrością eliminowałam kolejne zdjęcia. Z wielkim bólem, ostatecznie wybrałam dwanaście propozycji z trzydziestu dziewięciu. Patrzcie i podziwiajcie:
 


Kolekcja jest przeniesieniem do lat 90. Inspiracją Oliviera Rousteinga była Kuba, a punktami odniesienia biało- czarne płytki podłogowe oraz wiklinowe krzesła. - Dużo marzę. Każda kolekcja, którą tworzę, to moje marzenie. Mam nadzieję, że ludzie rozumieją moje fantazje i marzą razem ze mną. - wyznał designer. Najmocniejszym akcentem pokazu były garnitury, podniesione ramiona, ale również duże pasy podkreślające talie. O sylwetce, która wyłania się z pokazu, sam Rousteing przekonywał: - To kobieta seksowna, władcza (...). Ona zdobywa świat.Poza niezaprzeczalnym pierwszym miejscem, na podium chcę jeszcze umieścić BALENCIAGĘ i Felipe Oliviera BAPTISTĘ. Kolejność nieprzypadkowa, ale zupełnym przypadkiem jest litera "B" ;)

Kolekcja Balenciagi to kreacje kobiece, zmysłowe, a nawet( co nie będzie przesadzonym stwierdzeniem) ociekająca seksem. Sam Nicolas Ghesquière powiedział, że ta kolekcja jest najbardziej zmysłową, w porównaniu do jego całego dorobku. Akcentem dominującym i najbardziej rzucającym się w oczy były z pewnością spódnice- asymetryczne i pulsujące od obszernych falban. Warto również zwrócić uwagę na ciekawe rozwiązania w sukienkach- połączenia różnych geometrycznych wzorów, nietypowe cięcia. Przy opisie tego pokazu nie mogę nie wspomnieć o tym, co działo się na front rows. Jednym z najważniejszych gości była Kristen Stewart. Portale rozpisują się, że momentami była ważniejszym elementem widowiska niż sama kolekcja. Dlaczego? Aktorka zostanie twarzą kampanii reklamowej domu mody.W 2010 roku Baptista został mianowany dyrektorem kreatywnym domu Lacoste.Ten duży awans zapewnił jego własnej marce większy prestiż i popularność. Inspiracją dla designera była kultura hip- hopu, szczególnie anarchiczne i radykalne graffiti. Celem projektanta było reinterpretacja kultury hip- hopu i przełożenie jej na eleganckie kreacje. W konsekwencji uzyskał oryginalne łączenia materiałów, fasonów i wzorów, ale też zróżnicowaną paletę. Ciekawym rozwiązaniem są cięcia w nietypowych miejscach. Kolekcja odzwierciedla miejską surowość, to swagga w czystym wydaniu.


I jeszcze kilka poszczególnych sylwetek, które zasługują moim zdaniem na wyróżnienie:
1.2.3.4. - Anthony Vaccarello
1.2.3.4. - Lanvin
1.2.3. - Mugler, 4. Alexis Mabille
1.2. - Nicolas Andreas Taralis, 3.4. - Rick Owens
1. Guy Laroche 2. Manish Arora 3. Christian Dior 4. Anne Valerie Hash
1. 2. - Ann Demeulemeest 3. 4. - Barbara Bui
1. Ann- Sofie Back Atelje 2. 3. - Costume National 4. Elie Saab

1. 2. - Hermès 3. 4. - Givenchy

1. Jean- Charles de Castelbajac 2. 3. - Pedro Lourenco 4. Saint Laurent


Plus kilka mocnych akcentów z pokazów:
Celine

1. Chanel 2. Alexander McQueen
1. Chanel 2. Louis Vuitton
Source: style.com i vogue.co.uk


Jakie są Wasze typy? O kimś zapomniałam? A może moi ulubieńcy nie przypadli Wam do gustu? Chętnie przeczytam Wasze oceny. Przy okazji, zachęcam również do polubienia naszego profilu na facebooku :)

Paryż będzie moim ostatnim przystankiem jeżeli chodzi o relacje z pokazów. Na razie chcę skupić się na innych projektach. Poza tym, zaczął się rok akademicki, który będzie dla mnie wyjątkowo stresujący. Mam jednak nadzieję, że nie będę musiała zwalniać tempa, a wręcz przeciwnie. Pozdrawiam i życzę wszystkim studentom powodzenia w nadchodzącym semestrze!

Ewelina

5 komentarzy:

 1. te kreacje są świetne! najbardziej przemawiają do mnie chyba te Lanvina ;)
  pozdrawiam i zapraszam na nowego posta !

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie to wszystko jest jakieś przerysowane... Nienaturalne proporcje, kształty butów i te wychudzone modelki. Zdecydowanie wolę modę z ulicy niż z wybiegów.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja to zawsze mam problemy z pokazami i chyba właśnie z powodu przerysowania do mnie nie przemawiają. Gdy podoba mi się góra, nie podoba mi się dół, gdy podoba dół i góra to coś w środku zaburza mój odbiór ;d
  I o ile lubię patrzeć na rzeczy, któych bym nie założyła i takie połączenia tak w pokazach rzadko znajduję coś dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne zestawy :) najbardziej przypadło mi gustu łącznie czerni i bieli, i jak najbardziej błyszczące, lakierowane tkaniny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Znakomita kolekcja :)) Świetna torba, koło :)

  OdpowiedzUsuń